Диана Раденкова от нашия екип за NovaCity D-Zine Competition

1
  1. Каква е основната цел на конкурса NovaCity D-Zine и каква е неговата мисия?

Основна цел на NovaCity D-Zine competition е да подтикне студентите да бъдат по-активни, да предизвикат себе си и да покажат, че наученото може да бъде приложено на практика. Мисията, която NovaCity залага на първо място в изминалите две издания конкурса, е да скъси разстоянието между образованието и бизнеса, да подаде ръка на смелите и креативни студенти с бързи темпове да навлязат в желаната от тях професия.


  1. Какви са основните критерии за оценка на проектите, представени в конкурса?

В двете издания на NovaCity D-Zine competition журито бе в състав от големи имена в бранша, изключителни професионалисти и широко скроени личности. Техните оценки се основават на няколко основни критерия, а именно: оригиналност и креативност на концепцията за дизайн, функционалност и практичност на предложените решения, съответствие с потребностите на заданието, ефективно използване на пространството и ресурсите, естетически аспект и хармония на дизайна, качество на визуализациите и презентацията и последно, но не по-важност – устойчивост.


  1. Какви са най-големите предизвикателства, пред които се изправихте като организатор в този конкурс?

Може би най-голямото предизвикателство се крие в избора на задание на конкурса. При първото издание посочихме апартамент, предназначен за семейство с две деца, което определено беше „апетитно“ за студентите и предизвика голям интерес сред тях. Нещо типично и донякъде тривиално като задание. Второто издание на конкурса изненада и може би притесни младите таланти, давайки за обект на конкурса сграда паметник на културата, а именно НЧ „Ал. Константинов 1897“. По – малък брой студенти се престрашиха да опитат късмета си тук, но удовлетворението на номинирани и печеливши, според мен бе по-голямо и оправдано.


  1. Как се гарантира прозрачността и обективността на процеса на оценка?

Ако мога да кажа кой е най-емоционалният момент за мен от самата идея за конкурса до неговия финал с награждаване на победителите, то това е процеса по оценяване на проектите. Аз нямам думата тук, това е работа на изключителните членове на журито, които влагат много енергия, професионализъм  и ангажираност в оценяването. Всеки получава проектите предварително, оценява ги индивидуално, след което има среща за финална оценка. И така след много оспорвани дискусии, представяне на плюсове и минуси във всеки един проект по различните критерии се стига до финално класиране, базирано на точкова система. Прозрачността е гарантирана – всички студенти са с равни възможности за спечелване на предоставените от нас награди, единствено тяхната работа, старанието, креативността и показаните знания на практика са показателите, които им дават преднина и спечелване на призово място в конкурса. И ако говорим за обективност, да – има я, но тя винаги е пречупена и от субективната гледна точка на всеки един от журито.


  1. Каква е ползата за фирмата от организирането на този конкурс и как той подпомага развитието на индустрията? 

Ако има полза за нас, то тя се изразява единствено в удовлетворението от това, че си помогнал на някого, че си подал ръка на „бъдещето“ –  младото поколение, че си видял щастието в очите на тези смели хора, че си успял да допринесеш за тяхното развитие, защото всички студенти получили парична награда от двата конкурса, инвестират средствата за по-нататъшното си образование и развитие. Чиста печалба тук няма, но добавена стойност има и то голяма. За да правиш добро , не е нужно да търсиш полза от това.


  1. Можете ли да споделите някои от най-запомнящите се проекти или моменти от предишни издания на конкурса?

Както вече споменах, аз не вземам пряко участие в оценяването на проектите, но аз съм първият човек, който ги вижда. Това е огромно вълнение, признавам си. С голямо нетърпение отварям и разглеждам всеки един проект и разбира се, винаги си имам лични фаворити и тайничко се надявам моето мнение да съвпадне с това на журито, независимо че аз не съм специалист в интериорния дизайн и моята гледна точка не е професионално издържана и оправдана.  Друг любим момент ми е самото награждаване. Мигът, в който някой от студентите чуе името си, че заема едно от почетните три места в конкурса. Тези очи пълни с изненада и неописуемо щастие, те оправдават всяка минута време вложена в конкурса!


  1. Какво следва? Какво да очакват студентите и представителите на бранша от третото издание на конкурса? Има ли нови инициативи или промени, които планирате да въведете?

Подробностите тепърва предстоят. Със сигурност мога да кажа, че трето издание на NovaCity D-Zine competition ще има, но за сега все още няма да споделям идеи и насоки към какво сме се насочили. Първото и второто издание бяха в интервал от две години, дали сега ще бъдем по-бързи или не, предстой да разберем. Бъдете нащрек за новини!

Share